A budapesti Országház világ legszebb parlamentjeinek egyike, a főváros ikonikus épülete a Kossuth Lajos téren, a Duna partján található. Turisták ezrei keresik fel évente, hogy látogatást tegyenek az UNESCO világörökségi listájának részeként számon tartott különleges épületben, melyet méltán nevezhetünk a magyar nemzet büszkeségének.
A Steindl Imre építész tervei alapján megvalósult Parlament építése során kiemelt szándék volt, hogy kizárólag hazai építőanyagok használatával, magyar emberek munkája által valósuljon meg. Az építkezés 1885 és 1904 között zajlott, így megálmodója, Steindl Imre az elkészültét már nem érhette meg.
A Parlament méreteit tekintve is monumentális. A Dunával párhuzamos épületszárny 268 méter hosszú, 123 méter széles és 96 méter magas, alapterülete pedig – mely négy szintre oszlik – közel 18 000 négyzetméter. Az építkezés során 40 millió téglát, 30 000 köbméternyi faragott díszkövet használtak fel, de nem spóroltak az arannyal sem, melyből 40 kg került a díszítésre. Az épület kívül és belül is számos szobrot rejt, homlokzatán 90, míg a Parlamenten belül további 152 szobor lett elhelyezve, melyek a magyar történelem kiemelkedő alakjaihoz kapcsolódnak. 27 kapuja, 29 lépcsőháza és 13 liftje van.
Építészeti stílusai között megtalálhatók a barokk, a gótikus és a reneszánsz formajegyek is. Kiemelt része a kupola, melynek két oldalán tornyokkal emelkedik ki a képviselőházi és a főrendiházi ülésterem. A kupola a törvényhozás egységét jeleníti meg, és a két ház együttes ünnepi üléseinek helyszínéül is szolgált.
Az Országházban ma több mint 200 iroda található, az országgyűlési képviselőknek és az őket segítőknek ad munkahelyet, valamint a Magyar Nemzeti Múzeumból áthozva, 2001 óta itt őrzik a magyar államiság fontos jelképét, a Szent Koronát, valamint a koronázási jelvényeket.
A Parlament az érdeklődők előtt is nyitva áll, évente több ezren tekintik meg a Látogatóközponttal és az Országgyűlési Múzeummal együtt, az adventi időszakban pedig előtte állítják fel az ország karácsonyfáját.