Az intézmény alapítása 1982-ig nyúlik vissza, amikor a Batthány téren létrejött a Római Katolikus Egyházi Szeretetszolgálat Vak Gyermekek Szent Anna Otthona. Az intézmény létrejöttéért Lékai László bíboros bábáskodott Fehér Anna nővérrel, gyógypedagógussal karöltve, aki megálmodta az otthont és igazgatta is haláláig. Céljuk a mozgássérült-látássérült és hallássérült-látássérült gyerekek fejlesztése, nevelése volt.
Kezdetben tíz bentlakó és még öt bejáró gyermeket tudott ellátni. 1989-ben az állam az intézmény rendelkezésére bocsátott egy, a Svábhegyen álló üres ingatlant. A Mátyás király út 29-es szám alatt található épületet máig az intézmény használja. Közösségi összefogással számos felújításon esett át, így húsz bentlakó és még tizenöt bejáró gyermeket tudtak befogadni.
Az oktatási reformoknak köszönhetően, 1991. január 14-én az otthon megkapta az óvodai és iskolai oktatási engedélyt. Ekkor a Szent Erzsébetről Nevezett Betegápoló Nővék rendjére bízott intézmény a „szegények orvosa“ előtt tisztelegve a Vakok Batthány László Gyermekotthona, Óvodája és Általános Iskolája nevet kapta. 1994 őszétől már negyvenöt bentlakó és tizenöt bejáró gyermeket foglalkoztattak itt.
Mivel az első lakók hamarosan betöltötték a 18. életévüket, számukra új épület létesítése vált szükségessé. A Miniszterelnöki Hivatal és a Heydar Aliyev Alapívány segítségével bővítéseket eszközöltek: 2015-ben Kendik Géza tervei alapján elkészült az az épület, mely harminc felnőtt lakó ellátására és foglalkoztatására volt alkalmas. Az épület teljes mértékben akadálymentes és gazdagon felszerelt: uszoda, tornaterem, terasz és műhelyek töltik ki a teret. Azóta a foglalkoztatottak száma meghaladta a hatvan főt. Napjainkban az intézmény már országos méreteket öltve látja el a halmozottan fogyatékkal élő, valamint az állami gondoskodásban élő látássérült gyermekeket és fiatal felnőtteket.